Spot Eşya Ne Demek?

Halkımız tarafından karıştırılan iki farklı kavram olan spot eşya ve ikinci el eşya kavramı hakkında bilgi sahibi olmanız için bu yazımızı incelemeniz yeterli olacaktır. Bu iki kavram her insan tarafından karıştırılmakla beraber iki kavramın farklı olduğu ile ilgili herhangi bir bilgileri bulunmamaktadır.

Bu doğrultuda ikinci el eşya kavramının kullanım süresi yıllar olan eşyalar için kullanıldığını söyleyebiliriz. Spot eşya ise bir süre kullanılarak memnun kalınmayan daha üst modele geçmek için satışı gerçekleştirilen eşyalar için kullanılmaktadır. Bu sebeple ikinci el eşyalara göre spot eşyalar daha fazla tercih ediliyor. Bu eşyaları ilgi çekici kılan şey ise fiyatlarının yanı sıra daha kullanılabilir olmalarıdır.

Eşyanın Spota Dönüşme Süreci

Spot eşya kavramı ile ilgili açıklamamızı yazımızın girişinde yaptık. Bir ürün satın almak istiyorsunuz fakat bu ürünün fiyatı çok pahalı geliyor. Herhangi bir spot dükkanına girerek eşyanın aynısının az kullanılmış ve daha uygun fiyatlı olanını rahatlıkla bulabilirsiniz. Bir eşyanın spot haline gelme süreci birbirinden farklı olarak işleyebilir.

Bu olayı bir örnekle açıklamak gerekirse herhangi bir beyaz eşya satışı yapan firmanın ödemelerinden dolayı elindeki fazla stoğu eritmek istemesi daha uygun fiyatlarla satış yapmasını gerektirir. Bu işlemi gerçekleştirirken anlık satış gerçekleştirebileceği spotçuları tercih eder. Bu doğrultuda spotçular ise bu eşyayı satın alarak daha uygun fiyatlarla kullanıcılar ile buluşturur.

Bu durum aynı şekilde insanlarda da geçerlidir. Acil nakit ihtiyacına sıkışan biri evinde az kullanılmış olarak duran çamaşır makinasını satmak isteyebilir. Bu satış sonrasında eşya spot haline gelir. Sıfır olarak satılan aynı marka çamaşır makinası ile arasında hiçbir fark yoktur. Tek fark vardır o da eşyanın sıfırıyla spotunun arasında oluşan fiyat farkıdır.

Bu sebeple kesinlikle beyaz eşya alımlarında sıfır eşya takıntınız yok ise spotçuları gezmeden karar vermekten kaçınmalısınız. Aradığınız çamaşır makinasını daha uygun fiyatlarla bulabileceğiniz gibi satın almış olduğunuz spotçudan her türlü desteği en iyi şekilde alabilirsiniz. Bu destek sadece taşıma ve kurulum ile sınırlı değil spotçu tarafından verilen garantiyi de kapsamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir